Dysplazja stawu u psa – co to za schorzenie?
Aby dowiedzieć się, czym jest dysplazja u psów, należy zagłębić się w ich anatomię. To problem, który dotyka wiele czworonogów dotyczący nieprawidłowości w obrębie stawów. Najczęściej jest to spowodowane rozluźnieniem struktur stawowych łokciowych i biodrowych, zatem ich patologicznego rozwoju. W efekcie pojawiają się zwyrodnienia, przez co można zaobserwować kulawiznę, a pies może odczuwać dyskomfort bądź ból.
To poważne schorzenie ortopedyczne może wykryć specjalista psiej ortopedii, gdyż wszelkie nieprawidłowe zmiany są widoczne na zdjęciach RTG w postaci zbyt płytkiej panewki i wypadającego z niej stawu. Długotrwały proces prowadzi do powstania stanu zapalnego, dlatego warto regularnie badać psa pod tym kątem u weterynarza i stosować się do jego zaleceń w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych u psa – przyczyny
Przyczyny dysplazji stawów łokciowych i biodrowych u psa mogą być zupełnie różne. Najczęściej mówi się o wrodzonym schorzeniu ortopedycznym, dlatego już w wieku szczenięcym można zaobserwować pewne niepokojące zmiany. Jednak co ciekawe, na rozwój dysplazji wpływa wiele czynników, z czego warto zdać sobie sprawę. Przyczyną schorzenia może być:
- nadmierna otyłość, do której doprowadzają opiekunowie przekarmiający swoich pupili,
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowe żywienie, w tym podawanie kalorycznej karmy o nieodpowiednim składzie i przysmaków,
- zbyt duża dawka aktywności fizycznej w przypadku szczeniaka i tak zwane nadmierne eksploatowanie jego organizmu w fazie najszybszego wzrostu,
- zbyt duża suplementacja witaminą D3, a także nadmierne spożywanie przez psa fosforu i wapnia,
- wczesna sterylizacja,
- urazy mechaniczne.
Dysplazja stawów łokciowych i biodrowych u psa – objawy i jak rozpoznać?
Bardzo wczesną dysplazję u psów trudno rozpoznać. Zmiany mogą być widoczne wyłącznie na zdjęciu RTG lub wykryte przez weterynarza podczas rutynowej kontroli w gabinecie. Jednak z czasem, gdy problem się pogłębia, wszelkie symptomy dysplazji są widoczne gołym okiem. Wśród niepokojących objawów świadczących o omawianym schorzeniu ortopedycznym można wymienić:
- kulawiznę,
- częste przysiadanie lub wręcz przeciwnie – od razu kładzenie się i unikanie siadania.
- problemy ze wstawaniem,
- usztywnione łapy widoczne podczas biegania i szybszego chodzenia,
- kołysanie na boki,
- ograniczenie aktywności i brak chęci do zabawy, która wymaga ruchu,
- problemy z poruszaniem się po dłuższym odpoczynku,
- kłopot ze wskakiwaniem na łóżko,
- unikanie kładzenia się na twardym podłożu.
Dysplazja u psa – jak zapobiegać?
Jak można zapobiegać psiej dysplazji? Poniżej znajdziesz całą listę, dzięki której być może uchronisz czworonoga przed zachorowaniem na to schorzenie.
- Zadbaj o prawidłową psią dietę – karma powinna być odpowiednio zbilansowana.
- Zapewnij psu odpowiednią dawkę aktywności, jednak z ograniczeniem intensywnych i wymagających ćwiczeń, które nadmiernie obciążają stawy – zrezygnuj ze wspólnego biegania z psem czy prowadzenia go na smyczy w trakcie Twojej jazdy na rowerze.
- Wybieraj się na częstsze, ale krótsze spacery, aniżeli na długie i intensywne w trudnych warunkach.
- Stosuj suplementację chondroprotetykami, która doskonale uzupełni codzienną psią dietę.
- Legowisko ortopedyczne dla psa jest skutecznym sposobem zapobiegania dysplazji stawów u psów większych i cięższych ras, zapewniając odpowiednie podparcie stawom i kręgosłupowi, co pomaga w redukcji presji na stawy. Warto wybrać odpowiednio dobrane legowisko, aby zapewnić psu stabilność i wygodę.
Które rasy są najbardziej narażone na dysplazję?
Najbardziej narażone na dysplazję są przedstawiciele dużych ras, a także psy cierpiące na otyłość. W przypadku nadmiarowych kilogramów problemy ze stawami mogą wystąpić również u małych psów, w tym u spanieli, mopsów, pinczerów miniaturowych yorków czy buldogów francuskich. Natomiast najczęściej dysplazja występuje u owczarków niemieckich, bernardynów, sznaucerów olbrzymich, golden retrievierów, dogów, rottweilerów, labradorów i nowofundlandów.
Czy dysplazja u psa jest uleczalna?
Niestety dysplazji stawów u psa nie da się całkowicie wyleczyć, jednak istnieje szansa na powstrzymanie dalszego rozwoju schorzenia. Z pewnością w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów nie należy odkładać wizyty u weterynarza. Najlepiej wybrać się do lekarza ze specjalizacją z psiej ortopedii, który nie tylko od razu rozpozna dysplazję, ale również zaleci dokładne badania, szerszą diagnostykę i przekaże zalecenia, które bez wątpienia pomogą psu.
W pierwszej kolejności ważne jest zastosowanie leczenia, które będzie miało na celu uśmierzenie bólu odczuwanego przez czworonoga. Najlepiej sprawdzają się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak preparaty tego rodzaju nie leczą dysplazji, a jedynie zwiększają komfort życia czworonożnego pacjenta. Następnie specjalista zaproponuje odpowiednią i jednocześnie najskuteczniejszą terapię w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia ortopedycznego.
W przypadku otyłych psów z pewnością zalecona zostanie odpowiednia dieta, która pomoże pozbyć się nadmiarowych kilogramów obciążających stawy. Gdy to nie przyniesie efektów, to przyjdzie czas na zaproponowane zabiegów chirurgicznych. Niestety nieleczona dysplazja może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia psa, dlatego zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a także reagować od razu, gdy tylko zauważymy jakiś problem. Warto także regularnie zlecać badania ortopedyczne, dzięki którym będziemy trzymać przysłowiową rękę na pulsie.
Legowisko ortopedyczne – kompleksowa pomoc w przypadku psiej dysplazji
Bardzo ważnym elementem w przypadku psa cierpiącego na dysplazję jest dobranie odpowiedniego posłania. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie legowisko ortopedyczne, które warto wybrać niezależnie od wieku psa, jeszcze zanim będzie za późno. Zainwestowanie w tego rodzaju posłanie zawsze będzie korzystnym rozwiązaniem i to nawet już od pierwszych dni, kiedy Twój pupil pojawi się w domu. To legowiska o specjalnych właściwościach, które są wypełnione pianką memoryczną o dużej elastyczności, dzięki czemu doskonale dopasowują się do ciała psa pod wpływem jego naturalnego ciepła. To zatem kompleksowa pomoc w przypadku psiej dysplazji, o której wspominają również lekarze weterynarii, polecając właścicielom chorych czworonogów właśnie ortopedyczne legowiska.
Każdy model Hectolove zapewni komfortowy odpoczynek o każdej porze dnia i nocy, a jednocześnie będzie również atrakcyjny wizualnie ze względu na stylowy design. Ich wyróżnikiem jest minimalistyczny wygląd i stonowany kolor, który można z łatwością dopasować do aranżacji domowych pomieszczeń, nie zaburzając przy tym ich estetyki.