Jak się przygotować na psa ze schroniska?
Zabranie psa ze schroniska to wspaniały gest. Zapewnienie bezpiecznej i ciepłej przestrzeni wypełnionej miłością bezdomnemu zwierzakowi sprawi, że do Twojej rodziny dołączy kolejny członek, który będzie Ci oddany do końca życia i wdzięczny za to, co dla niego zrobiłeś/-aś. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się na tę chwilę, a następnie właściwego postępowania z psem ze schroniska, który może wymagać szczególnej opieki, uwagi i dużej dawki cierpliwości. Dowiedz się już dziś, jak się przygotować na adopcję czworonoga ze schroniska.
Przygotuj się na czekające Cię zmiany – podejmij świadomą i dobrze przemyślaną decyzję
Pies w domu z pewnością wprowadzi wiele zmian w Twoim dotychczasowym życiu, na które warto się odpowiednio przygotować i to znacznie wcześniej. Nie zostawiaj tej kwestii na ostatnią chwilę, gdyż pierwsze dni w nowym domu będą stresujące nie tylko dla psa, ale również dla Ciebie. Pomimo że schronisko nie jest wymarzoną przestrzenią dla czworonogów, to są w stanie przyzwyczaić się do panujących tam warunków, gdzie poza miłością opiekuna personel stara się zapewnić wszystko, co potrzebne. Z tego względu koniec końców pies jest przyzwyczajony do schroniska, gdyż na swój sposób zna tam każdy kąt i codzienny rytuał karmienia czy wyprowadzania na spacer z klatki. Zatem każda zmiana środowiska będzie dla niego stresująca.
Warto mieć na uwadze, że niektóre psy ze schroniska mogą potrzebować znacznie więcej czasu niż szczeniaki, które szybko przyzwyczajają się do nowego opiekuna i miejsca zamieszkania. Największe wyzwanie czeka na osoby, które decydują się na przygarnięcie dorosłych czworonogów, szczególnie po różnych traumatycznych przejściach. Dlatego Twoja decyzja powinna być w pełni świadoma i dobrze przemyślana.
Dowiedz się jak najwięcej o psie ze schroniska, któremu chcesz dać dom
Zanim zabierzesz wybranego psa do swojego domu, koniecznie dowiedz się jak najwięcej o nim od personelu pracującego w schronisku. Zapytaj o wiek, stan zdrowia, przyjmowane leki oraz o przeszłość. Dowiedz się, dlaczego trafił do schroniska, w jakim był stanie, czy przeszedł jakieś zabiegi i czy ma niezbędne szczepienia. Dodatkowo koniecznie dopytaj o psi charakter i temperament, dzięki czemu będzie Ci łatwiej przygotować się na jego przyjście i dołączenie do rodziny. Pracownicy schroniska powinni szczegółowo odpowiedzieć na każde pytanie, gdyż taka sytuacja nie jest dla nich żadną nowością.
Warto wiedzieć, czy pies potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia, czy należy do grona czworonożnych leniuchów, które znacznie chętniej spędzają czas na kanapie, niż brykając na świeżym powietrzu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy podołasz i spełnisz jego oczekiwania, jednocześnie łącząc dotychczasowe obowiązki z nowymi.
Warto także rozważyć wspólne spacery i spędzanie z psem ze schroniska czasu jeszcze zanim weźmiesz go do domu. Dzięki temu znacznie lepiej się poznacie, zwierzak będzie powoli darzył Cię zaufaniem i będzie czuł się bardziej komfortowo, gdy w końcu nadejdzie czas na wizytę w nowym do
Przeanalizuj wydatki, które na Ciebie czekają
Pamiętaj, że wraz z przekroczeniem progu przez Twojego nowego pupila przychodzą także nowe obowiązki, a Ty zyskujesz nową rolę – odpowiedzialnego i kochającego opiekuna, który zapewni czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i mnóstwo miłości. Kolejną zmianą mogą być dla Ciebie codzienne spacery, pamiętanie o karmieniu, regularnych wizytach u weterynarza w celu wykonania szczepień i kontrolowania zdrowia. Cała ta lista to w większości stałe wydatki, z którymi należy się liczyć, będąc odpowiedzialnym psim opiekunem, dlatego rzetelna kalkulacja i analiza finansów to podstawa.
Dodatkowo na początku czekają Cię spore wydatki, gdyż będzie konieczność skompletowania wyprawki. Ponadto, jeśli należysz do grona miłośników podróżowania, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że podróż z pupilem z pewnością będzie droższa. Jeśli jednak będziesz chciał na czas wyjazdu powierzyć opiekę petsitterowi lub hotelowi dla psów, to będą to także dodatkowe koszty. Z tego względu postaraj się dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe na każdym polu, biorąc pod uwagę nawet najdrobniejsze detale.
Skompletuj wyprawkę dla pupila
Wyprawka dla pupila to podstawa, niezależnie od tego, czy przywieziesz go z hodowli, czy prosto ze schroniska. Każdy psiak w nowym domu potrzebuje czułości i swojego miejsca, a także szeregu akcesoriów, które zapewnią mu codzienny komfort. Wśród niezbędnych elementów, w które należy i warto zainwestować można wymienić zestaw misek na wodę i karmę, które zapewnią pupilowi wygodne spożywanie posiłków oraz odpowiednią karmę, dostosowaną do wieku i stanu zdrowia psa.
Kolejnym ważnym elementem są akcesoria spacerowe, które zapewnią bezpieczeństwo podczas wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Długość, elastyczność i trwałość smyczy powinna być dostosowana do temperamentu i siły psa, a szelki czy obroża powinny mieć rozmiar dopasowany do wielkości czworonoga. Warto również pamiętać o zabawkach, które zapewnią rozrywkę pupilowi również wtedy, gdy nie będzie Cię w domu.
Jednak najważniejszy element psiej wyprawki zostawiliśmy na koniec. Legowiska, bo o nich właśnie mowa, to akcesoria, od których w dużej mierze zależy komfort Twojego pupila i jego samopoczucie. Jako kochający właściciel należy szczególnie zadbać o ten aspekt, zwłaszcza gdy chodzi o adoptowanego psiaka. Zawsze warto wybierać model najwyższej jakości, który przez wiele lat zapewni psu wysoki poziom wygody podczas drzemki. W przypadku zdecydowania się na średnią lub dużą rasę najlepiej zakupić legowiska ortopedyczne dla psa od Hectolove, gdyż takie psy są bardziej narażone na schorzenia zdrowotne związane z układem ruchu, ponieważ ich stawy są bardziej obciążone z uwagi na większą masę ciała.
Czym jeszcze wyróżniają się wspomniane posłania? Wszystkie z nich są innowacyjnymi projektami, polecanym przez specjalistów, stawiających na najwyższą jakość i funkcjonalność. Jednak w ich przypadku kolejną zaletą jest stylowy design, który z pewnością nie zaburzy domowej aranżacji ze względu na stonowaną kolorystykę, gładką fakturę i minimalistyczną formę. Materace są wytwarzane w zrównoważony sposób, z dbałością o najdrobniejsze detale z najwyższej klasy materiałów. Każdy model, niezależnie od serii, stanowi ergonomiczne oparcie dla psiego ciała, dopasowuje się do jego kształtu dzięki piance memorycznej, która ma właściwości termowrażliwe. Wybór legowiska Hectolove to gwarancja kalorycznego i zdrowego snu dla pupila, który trafi pod Twoje skrzydła. Dostępne w wielu formatach do wyboru sprawiają, że znajdziesz model dla każdej rasy.