Jesteś tutaj - brawo :) Oznacza to, że nie jest Ci obojętne na czym śpi Twój czworonożny przyjaciel. Jeżeli Twój pies woli Twoją kanapę od swojego legowiska, to ten artykuł jest dla Ciebie ;)
Szare, czarne, a może żółte? Sen z powiek spędza nam wybór odpowiedniego koloru, a potem kształtu legowiska dla naszego pupila. Ale czy na tym polega dobry wybór posłania dla psa, które będzie służyć mu i jego ciału przez kolejne lata? Czy gruba poduszka to dobre oparcie dla jego ciała? Dzisiaj postaram się przedstawić Wam dostępne na rynku wypełnienia do legowisk i wytłumaczyć, dlaczego posłanie posłaniu nie równe.
Pocieszę Cię, jeszcze kilkanaście miesięcy temu do wyboru posłania dla naszego Hectora kierowałem się wyglądem tzw. poduszki "na bogato". Gruba, puchata, jak podusia w moim łóżku tylko w rozmiarach XXL. W momencie, gdy razem z żoną stanęliśmy przed koncepcją własnej marki legowisk, zaczęliśmy baczniej przyglądać się nie tylko projektowi wizualnemu, ale edukowaliśmy się pod względem wypełnień i ortopedii. Mamy 30-kilogramowego labradora, podatnego na dysplazję, problemy ze stawami i wszystkie inne dolegliwości, które dopadają większe rasy psów. Okazało się, że na rynku bardzo mało jest legowisk o właściwościach ortopedycznych, a jeżeli już są to wyglądają mało przyjaźnie. Zaczęliśmy śledzić dostępne wypełnienia do legowisk. Oto, do czego doszliśmy.
Kulka silikonowa, to najpopularniejsze wypełnienie legowisk. Jest tanie w produkcji, plastyczne i ładnie się prezentuje. To duży atut. W domu możemy ją spotkać w poduszkach, kołdrach, czy pluszowych zabawkach. Dzięki temu uznajemy ją za przyjazną dla ciała naszych pupili, jednak niech nie zwiedzie Cię jej słodkość. Zastanów się przez chwilę, czy Twoje ciało podczas snu spoczywa na kołdrze, czy na materacu? No właśnie. Kulka ma tendencję do odkształceń i przesunięć. Dobrze izoluje ciepło, jednak jako podparcie ciała zupełnie nie zdaje egzaminu. Dlatego właśnie zapewniamy sobie kaloryczny i zdrowy sen na drogich materacach a nie na kołdrze z kulki.
Granulat pianki to drugie z trzech dostępnych wypełnień w legowiskach. To nic innego jak rozdrobnione resztki pianek różnego rodzaju. Bardzo często producenci chwalą się, że wypełnienie ich posłania zrobione jest z pianki memorycznej. W rzeczywistości to taki właśnie granulat. Nie ma nic wspólnego z właściwościami materaca z pianki memorycznej, natomiast doskonale sprawdza się jako alternatywa dla kulki sylikonowej. Dzięki swoim właściwościom jest mniej podatny na odkształcenia i przesunięcia, co czyni go ciekawym zamiennikiem. Nadal jednak sprawdzi się na oparcie głowy, a nie całego ciała.
Wypełnienie z pianki to trzecie ze stosowanych w legowiskach. Spotyka się różne rodzaje pianek, jednak w momencie gdy producent decyduje się na taki wkład, zdecydowanie stawia na piankę memoryczną. Ze względu na swoje właściwości jest idealnym oparciem dla ciała psa, niezwykle plastyczna i ortopedyczna. Wkład tego typu reaguje na ciepło psiego ciała, zwiększając swoją elastyczność i dopasowując się do jego kształtu. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel otrzymuje odpowiednie podparcie całego ciała, co gwarantuje mu kaloryczny i zdrowy sen.
Zapewne powiecie - wydźwięk artykułu wskazuje na "jedyne słuszne wypełnienie". Otóż zaskoczę Was, bo dwa pierwsze wypełnienia doskonale się sprawdzą dla małych ras psów, które niekoniecznie wymagają specjalistycznego oparcia stawów. Jeżeli jednak macie psa średniej i dużej rasy, zastanówcie się nad opcją numer trzy. Nie jest to może najtańsza z przedstawionych, jednak w perspektywie czasu i Wy i Wasz pies docenicie właściwości tego wypełnienia.
Teraz już wiesz, dlaczego Twojemu czworonogowi wygodniej na Twojej kanapie a nie w swoim posłaniu :)
P.S. Na dowód jedna z wiadomości od naszej Klientki :)